Home Movies Full List Of Pearl International Film Festival Winners

Full List Of Pearl International Film Festival Winners

122
0
SHARE

The Pearl International Film Festival (P.I.F.F) is an annual film festival whose aim is to draw attention to and raise the profile of locally produced films while contributing towards the development of local cinema.

The Pearl International Film Festival award gala which takes place annually has a series of activity from workshops, exhibition, screenings of local cinema and closed off with an award gala.

Pearl International Film Festival took place yesterday evening at the national theater. see full winners list below

BEST FEATURE FILM
1. Faithful
2. Nsaali 
3. Rain (Winner)
4. Vvolongoto Mu Mukwano

BEST DIRECTOR
1. David Mugerwa (Rain) – Winner
2. Mariam Ndagire (Nsaali)
3. Richard Nondo (Faithful)
4. T. West Ttabu Wasswa (Vvolongoto Mu Mukwano)

BEST MALE ACTOR
1. Farooq Mutebi (My Ex-girlfriend)
2. Felix Bwanika (Faithful) – Winner
3. John Askali (Sente Muki)
4. T. West Ttabu (Vvolongoto Mu Mukwano)

BEST FEMALE ACTOR
1. Aganza Kisaka (Faithful) – Winner
2. Cissy Tendo (Obwakabaka Bwa Senene)
3. Dinah Akwenyi (Nsaali)
4. Eleanor Nabwiso (Rain)

BEST YOUNG ACTOR
1. Dinah Akwenyi (Nsaali)
2. Shamsa Nalumu (Nsaali)
3. Solomon Kampala (By Ourselves)
4. Toni Rucci (The Last Breath) – Winner

BEST SHORT FILM
1. Nector
2. Rehemah
3. The Last Breath – Winner
4. The Scene

BEST DOCUMENTARY
1. African Child
2. Cash My Cart
3. Omweso – Winnner
4. Zzina

BEST SCREENPLAY
1. Faithful
2. Nsaali
3. Rain – Winnner
4. Vvolongoto Mu Mukwano

BEST TELEVISION DRAMA
1. Ba Aunt – Winnner
2. Half London
3. Legacy
4. Omwana We’ndagu

BEST ANIMATION
1. Sexual network
2. The Legend of Kintu
3. The Day I Decide to Quit

Awards was not given to any because animation films submitted werenot fit to be awarded – Judges

BEST CINEMATOGRAPHY
1. Breaking With Customs
2. Hustle
3. Love Faces (Alex Ireeta)– Winnner
4. Rain

BEST SOUND
1. Breaking With Customs
2. Vvolongoto Mu Mukwano – Winnner
3. Nsaali
4. Rain

BEST PRODUCTION DESIGN
1. Battle for Earth
2. Breaking With Customs
3. Obwakabaka Bwa Senene
4. Rain – Winnner

BEST COSTUME
1. Faithful
2. Obwakabaka Bwa Senene
3. Rain
4. Vvolongoto Mu Mukwano – Winnner

BEST SPECIAL EFFECTS AND MAKEUP
1. Campus Life
2. Faithful – Winnner
3. Obwakabaka Bwa Senene
4. Rain

BEST EDITING
1. Faithful
2. Hustle
3. My Ex-girlfriend – Winnner
4. Rain

BEST SUPPORTING ACTOR
1. Faisal Katumba (Sente Muki) – Winnner
2. Philip Luswata (Rain)
3. Rogers Sebugenyi (Nsaali)
4. Samuel Bikoomi (Vvolongoto Mu Mukwano)

BEST SUPPORTING ACTRESS
1. Florence Mirembe (Vvolongoto Mu Mukwano)
2. Jean Jovitah Kobusingye (Faithful)
3. Joanitah Bewulira (Rain) – Winnner
4. Jolly Kebirungi (Owangye Nooha)

BEST INDIGINOUS LANGUAGE FILM
1. Nsaali
2. Obwakabaka Bwa Senene
3. Owangye Nooha
4. Vvolongoto Mu Mukwano – Winnner

Life Achievement – Joanita Beewulira

Special Recognition Award For A Production House – Pearl Wonders